Suudi Arabistan Hakkında

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan, İslam’ın kutsal beldelerini ve doğuş topraklarını yönetimi altında tutan bir devletolduğundan bütün dünyaMüslümanlarının gündeminde olan bir devlettir. Hac ve umre için bu devletinvizesine ihtiyaç duyulması sebebiyle buibadetlerini yerine getirmek isteyenlerin zorunlu olarak budevletle bir irtibatları da oluyor. Dünyaya “seriatla yönetilenülke” olarak lanse edildiğinden dolayı dasık sık tartışmalara konu olmaktadır.

Resmi adı: Suudi Arabistan Krallığı

Yönetim Biçimi :Monarşi

Başkenti: Riyad

Diğer Önemli Şehirleri : Mekke, Medine, Cidde, Taif, Dammam, Dahran, Bureyde.

Yüzölçümü : 2.331.000 km²

Para Birimi : Suudi Arabistan Riyali (1$~3,74SAR)

Nüfusu : 22,02 Milyon (2000)

Etnik yapı : Nüfusun % 94’ü Araptır. Kalan nüfusu da Güney Asyalılar, Türkistan Türkleri ve Huileroluşturmaktadır.

Okur yazarlık oranı: %62.8

Hafta Tatili: Perşembe – Cuma

Elektrik : 110 & 220 Volt

Saat Farkı : Yaz döneminde saat farkı yok. Kışın 1 saat ileride

Tel. Kodu : (00966) Mekke(2) – (00966) Medine(4)

Türkiye’yi Aramak için : 0090+Alan Kodu + Tel

Ortalama Hava Sıcaklığı : En Düşük 25, En Yüksek 47

Çalışma Saatleri

Bankalar : Cumartesi – Çarşamba 08:00-12:00 17:00-20:00 arası

Mağazalar : Cumartesi-Çarşamba 09:00-12:00 15:00-18:00 arası açıktır.

Telefon Sistemi

Türkiye ‘den götüreceğiniz mobil telefonları uluslar arası kullanıma açtırmanız gerekiyor. Ayrıca Türkiye ‘ye telefon kabinlerinden ucuz telefon açabilir veya telefon kartı satın alabilirsiniz. SuudiArabistan hazır mobil telefon sim kartı satınalıp cihazınıza takarak kullanabilirsiniz.

İklim Şartları – Hava Sıcaklık Durumu

Son dönemlerde Ramazan umresi ve Hac Mevsimi iklimin yumuşak olduğu kış aylarına denkgeldiğinden, gündüzleri çokrahatsız etmeyen bir sıcaklık, akşamları ise hafif bir serinlik olabilir.Medine yılın her anı Mekke’ye göre daha serindir.Sıcaklık gündüzleri kışın 25 – 30o C akşamları 15 –20o C , Yazın ise gündüzleri en yüksek sıcaklık 45 – 50o C , geceleri endüşük sıcaklık 20 – 25o Colmaktadır. Öğle saatlerinde mümkün mertebe dışarıda kalmamaya dikkat etmeliyiz.

Sağlığımızı Korumaya Dikkat Etmeliyiz

Suudi Arabistan yıllar geçtikçe sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltti. Hastaneler hala ücretsiz ancak özel hastanelerin sayısı da bir hayli fazla. Genel olarak sağlık hizmetlerinde sıkıntı ve aksama hissedilmiyor.

Musluk suları genelde içilmiyor. Şişe suyu tercih ediliyor. Hemen her bölgede hastane bulunuyor. Her türlü sağlık probleminde bu hastanelere gidebiliyoruz. Sürekli ilaç kullanıyorsanız yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Aşırı kalabalık zamanlarda hizmetlerde aksama olabileceğini göz önünde bulundurunuz.

Kıyafet Seçimi

Havanın genellikle sıcak ve güneşli olması nedeniyle, yanımıza ince ve açık renkli kıyafetleri almalıyız. Kumaş cinsi olarak keten ve pamuk cinsi tercih edilmelidir. Ancak her ihtimale karşı bir ceket veya hırka (yelek) götürmekte fayda var. İhram alırken kalın olanını seçmemiz faydalı olacaktır.

Alışveriş

Giderken yanınıza Riyal, Dolar veya Euro alabilirsiniz. Bazı alışveriş yerlerinde kredi kartı da kullanılabilmektedir. Mağazalardan günün her saatinde alışveriş yapılabilirsiniz. Hediyelik alışverişlerinizi hem Mekke, hem de Medine ‘de yapabilirsiniz. Hurma alışverişi için daha çok Medine tercih edilir.

Kargo Şirketleri

Satın alacağınız hurma vb eşyalarınız ile zemzem bidonlarınızı Mekke ve Medine’den Türkiye’nin her yerine eşya taşıyan kargo şirketleri vasıtası ile gönderebilirsiniz.